Dnešné deti nestrašia upíry ale mačiatka

Autor: Janette Sucha | 11.11.2015 o 11:39 | Karma článku: 16,85 | Prečítané:  4980x

Jedného krásneho dňa sme sa zobudili na čudný piskľavý zvuk, ktorý sa stále opakoval a poriadne liezol na nervy. 

Vybehla som teda na záhradu a našla tam mačiatko. Krásne snehobiele malinké s čiernymi uškami a čiernym srdiečkom na ritke. Nechápala som ako môže taký malý chumáčik vydávať taký intenzívny zvuk a tak vytrvalo. Deti sa naňho okamžite vrhli a už bolo naše, malo najkrajšiu postieľku, vlastnú izbičku, hračky, plyšovú ovečku, ktorá mu suplovala mamu a vlastne mu odvtedy patril celý dom, vrátane mňa. Lenže môj syn začal kýchať a jeho dovtedy spiaca alergia sa zobudila  v plnej sile. A tak sa začal boj, najskôr som s ním behala po lekároch a všemožne dezinfikovala domácnosť a keď po mesiaci vytrvalého smrkania nič nepomáhalo rozhodla som sa pre ohavný čin, mačiatko musí z domu. Načo môj syn vyhlásil „ja to všetko vydržím, len si ho nechajme“. Nevedela som či som horšia matka, že nechám dieťa sa takto trápiť alergickou nádchou alebo preto, že mu rvem od srdca milovaného mačiaka, ako ho volal.

Mačiak hľadá domov

Zavesila som fotky onoho mačiaka na sociálnu sieť s veľavravnou výzvou, rozkošný kocúrik hľadá nový domov. Ten chumáčik akoby vedel, čo robím. Pozeral sa na mňa a v očiach mal slzy. Normálne slzy! Videli ste už mačku plakať? Tak ja áno. Boj, ktorý vo mne prebiehal by nechápali ani v Afganistane. Ale prihlásila sa jedna milá pani. Vyzerala naozaj milá. A tak sme si poplakali, zbalili mačiakovi všetky veci a zaviezla som ho do jedného bratislavského bytu. Naše srdiečko opatrne vychádzalo z prepravky a rozbehlo sa po byte. Pani sa ma pýta, „ to takto behá?,“ a vygúlila na mňa oči. Nerozumela som jej otázke ale prikývla, „áno behá“. Odišla som a celú cestu domov ma prenasledoval hrozný pocit z tých ľudí, hroznýýýýý. Nevysvetliteľný, ale bolo to zlé. Nie, nie som úchylná na zvieratká a  vôbec sa mi nepáči, ak má niekto k zvieratku chorobný vzťah a urobí si z neho dieťa alebo dokonca partnera. Ale...

Dýcha, behá a ešte aj iné

O pár minút sa mi v messengeri začali množiť správy, „on je nejaký divý, skáče tu, poškriabal muža, vytrhol nám káble od telky, syn sa ho bojí...a o pár minút správa, „príďte si poňho!“ Ležala som už v pyžame v posteli a tak som sa dohodla na druhý deň. Ráno som si prečítala ďalšie hrôzostrašné správy, „syn celú noc nespal, bojí sa ho!“ Zostala som v pomykove. 8 ročné dieťa sa bojí mačiatka? Hm... Spomenula som si na fotenie detí do módnej rubriky jedného mamičkovského časopisu, ktoré som dávnejšie absolvovala. Fotili sme dve deti na farme a fotografka priniesla štyri mačiatka. Našla ich na ulici a boli také malinké, že ich musela nosiť so sebou a každú chvíľu kŕmiť z fľaše. Napadlo nás ich na fotenie použiť a tak sme malé chumáčiky položili deťom na kolená. Desaťročný chlapec skríkol, vyskočil a začal po mačiatkach v hysterickom záchvate dupať. Ale dnes už viem, že nie je jediný, kto sa bojí malého mačiatka. Moderné ságy o upíroch, bábiky čarodejnice a podobné nezmysly dnešné deti milujú. Ale živé mačiatko ich straší. Je horšie ako godzila. Godzily sa vlastne tiež neboja.

Fuj hnusná príroda

Áno, behá. Áno, je hlúpe a hravé. Nevie, že toto sú káble od televízora, vidí šnúrku, s ktorou sa chce hrať. Áno, vyskočí aj na stôl, lebo si predstavte, ono nevie, že je to stôl. Príroda mu dala drápky a tak ich používa. Lebo je to jednoducho mačka. Je to jeho inštinkt, o niečo sa zachytiť. A ak chcete mačku, musíte s tým rátať. Požičiam si citát jedného dievčatka, okolo ktorého preletela osa, "fuj hnusná príroda"... Nie, to nie je plyšák na baterky, ktorého zapnete a vypnete a správa sa podľa zvoleného programu. Behá po byte, je všade. Odkrojí vám z vášho priestoru, musíte sa mu venovať, vychovávať ho. Nie je to len o tom, mať toho rozkošného plyšáka z fotky. Ale... Ale vyčaruje vám úsmev na tvári milión krát za deň. Roznežní vás. Dáva vám akési nepopísateľné teplo a pokoj. Zbaví vás stresu, zlej nálady, zharmonizuje váš domov, celú rodinu. Chvíle napätia zmení na hravú radosť. Dokáže neuveriteľné veci. Mačky majú inštinkty, o ktorých ani netušíme. Vnímajú, kde sú, akí ľudia sú pri nich, čo prežívajú.

Inštinkty, o ktorých ani netušíme

Mačiak hneď vedel, že tá rodina ho neprijala a nemieni mu dať ani šancu. Že sú ešte veľmi ďaleko od toho pochopiť život. Je rozdiel sa na niečo hrať a niečo aj skutočne žiť. Keď som prišla poňho, osemročný chlapec sa na mňa medzi dverami osopil, „prečo ste mu nedoniesli aj škrabadlo!!!“ Nuž doniesla som ho k nim do bytu, so zásobami jedla, záchodíkom, miskami, kočkolitom, hračkami. Mačičkári vedia, že to nie sú lacné veci. Rozmar tej rodiny má stál drahocenný čas, námahu a zbytočné emócie. A namiesto, prepáčte, nevedeli sme do čoho ideme, sa na mňa nevychované decko, ktoré sa bojí mačiatka osopí, že som nedoniesla ešte aj škrabadlo. Nahnevaná som opäť zbalila mačiaka a doviezla ho domov.

Tak a už ho nikomu nedáme! Je len a len náš. Synovi alergická nádcha odišla, možno mu ten mačiak nakoniec pomohol sa alergie zbaviť. Každý deň sa zobúdzame a tešíme na jeho spoločnosť, každý deň nás prinúti sa nespočetne veľakrát usmiať. Fascinuje ma jeho hravosť i ľahkosť bytia. Jeho spontánnosť i nezávislosť. Ľúbime ho ako koňa, i keď sme ho vôbec nechceli. Ale dnes viem, že zvieratko je do života dar. Ale musíte vedieť ten dar prijať a potom svoju hodnotu znásobuje každým dňom.

Máte môj obdiv

A btw. mačičkári, máte môj obdiv a úctu ako sa staráte o týchto tvorov. Niektorí máte doma v dočasnej opatere aj dvadsať chumáčikov z ulice. Hladných, vychudnutých, dobitých. Ale ja veľmi dobre viem, že len ten kto dáva, dostáva to, o čom iní ani netušia. Však?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?